chefjosephhadad.ro

Blog

9 greșeli de evitat atunci când faceți pâine

No Comments

A început sezonul de stat în casă, la căldură, și dat drumul la cuptor. Este momentul în care din bucătărie se revarsă mirosuri de tocană, dovleac copt și, de ce nu, pâine. V-am dat mai demult două rețete de pâine, dar cu siguranță că și voi aveți multe altele.

Iar dacă v-ați propus să vă faceți singuri pâinea și nu apelați la mașinile domestice pentru așa ceva, iată câteva greșeli de evitat atunci când pregătiți o pâine.

  1. Și în patiserie-brutărie, ca și în cofetărie, respectarea rețetei este esențială. Așa că nu schimbați făina din rețetă cu una care vi se pare mai interesantă, pentru că există diferențe majore de comportare între o făină albă și una integrală, între una de secară și una de grâu, etc. Așa că dacă aveți vreo făină anume și vreți să faceți pâine cu ea, căutați o rețetă dedicată acesteia.
  2. Deși nu faceți un chec, tot trebuie folosit puțin zahăr. Acesta este obligatoriu pentru a activa drojdia, însă prea mult, o va deshidrata. Și încă ceva: drojdia nu se hrănește cu îndulcitori artificiali, deci nu înlocuiți zahărul cu zaharină.
  3. Ca și în cazul celorlalte ingrediente, calitatea apei este importantă. Deși de cele mai multe ori apa de la robinet este bună de băut, ea s-ar putea să nu fie tocmai bună pentru aluat. Clorul din ea afectează enzimele din aluat, iar drojdia este destul de sensibilă la clor. La fel și dacă apa este prea dură. Așa că găsiți o apă îmbuteliată „curată” pentru rezultate optime.
  4. De asemenea și temperatura apei contează pentru că drojdia este un organism viu. Prea rece, nu o va activa. Prea caldă, o va omorî. Deci, dacă dizolvați separat drojdia cu apă, atunci aceasta trebuie să fie undeva pe la 43-45 grade. Dacă adăugați drojdia ca atare și apoi apa direct în compoziție, atunci poate să fie între 50 și 57 grade, dar nu mai mult.
  5. Și dacă tot veni vorba de drojdie, mare grija ca aceasta să fie încă activă. Aici chiar contează foarte mult termenul de expirare de pe plic. În plus contează și condițiile în care a fost ținută. Iar pentru a vedea dacă ea este încă activă, este suficient să o lăsați cu zahăr și apă călduță aproximativ 10 minute și să vedeți dacă face spumă. Dacă acest lucru nu se întâmplă, atunci a murit și trebuie să luați alta.
  6. Frământarea cu mâna sau robotul este importantă pentru că ajută la procesarea glutenului și a proteinelor și la dezvoltarea unei pâini frumoase. Prea puțin frământată coca, nu se vor mixa bine ingredientele și nu va intra suficient aer în aluat. Prea mult, se va încălzi și va deteriora structura acestuia, obținând în final o pâine mai puțin gustoasă.
  7. Dacă frământați de mână, aveți grijă să nu puneți prea multă făină pe suprafața de lucru și pe mâini pentru că aluatul va înghiți toată această făină și va deveni mai tare decât vă doreați.
  8. Și nu uitați să acoperiți aluatul când îl lăsați la crescut pentru a-i păstra umiditatea.
  9. Iar la final, când o scoateți din cuptor, scoateți-o imediat din tavă pe un grătar și lăsați-o să se răcească acolo, acoperită cu un prosop, pentru a avea o coajă exact așa cum vă doriți.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 2 3 4 5